Новини та корисна інформація

Технологія кладки газобетону

Складання блоків перед початком будівельних робіт

На будмайданчик блоки надходять упаковані у пакети на піддонах із захисним ковпаком-плівкою. Ковпак захищає блоки від опадів, а пропіленова стрічка запобігає зміщенню під час транспортування.
При розвантаженні не рекомендується використовувати сталеві троси, оскільки можуть пошкодити поверхню газобетонних блоків.
Складування піддонів здійснювати на рівній площинні, піддони можна укладати в два ряди у висоту.

Кладка стіни: перший ряд блоків

Перший ряд блоків – дуже відповідальний етап зведення стіни: якщо після закладання першого ряду не вийде рівна горизонтальна поверхня, ви значно ускладните кладку.
Між фундаментом (або цоколем) та газобетонною кладкою необхідна відсічна горизонтальна гідроізоляція, що запобігає капілярному підсмоктуванню. Як гідроізоляція можуть використовуватися рулонні бітумні матеріали або спеціальні гідроізоляційні полімерцементні розчини на основі сухих сумішей. У випадку, якщо поверхня фундаменту не ідеальна, перший ряд блоків слід укладати на шар цементно-піщаного розчину, що вирівнює. Якщо несуча здатність блоків з розрахунку використовується не більше, ніж на 2/3 – має сенс вирівнювальний шар розчину робити не суцільним, а з розривом – це знизить тепловтрати через шов.
Коли проміжок, що залишився, в першому ряду кладки буде менше довжини цілого блоку, необхідно за місцем виготовити додатковий блок. При встановленні в кладку додаткового блоку, його торцеві поверхні повинні бути повністю промазані клеєм.
Установку кожного блоку контролюйте за рівнем та шнуром-причалкою. Коригування установки проводьте гумовою киянкою.
ВАЖЛИВО! Після укладання чергового ряду блоків обов'язково вирівнюйте поверхню кладки за допомогою терки. Між сусідніми блоками має залишитися перепадів рівня. Якщо не виконати цю операцію, у кладці можливе утворення локальних вертикальних тріщин у місцях концентрації напруги. Пил, що утворився, струсіть.

Кладка стіни: наступні ряди

Кладка високоточних газобетонних блоків здійснюється за допомогою спеціального клею.
Переваги кладки на клей для газобетону описані тут.
Для якісного проведення робіт кладок можна використовувати різні, що полегшують роботу, пристосування. Одне з таких пристосувань – встановлення по кутах майбутньої будівлі дерев'яних рейок-порядівок.
Кладка високоточних газобетонних блоків здійснюється за допомогою спеціального клею.
Переваги кладки на клеї описані тут.
Для якісного проведення робіт кладок можна використовувати різні, що полегшують роботу, пристосування. Одне з таких пристосувань – встановлення по кутах майбутньої будівлі дерев'яних рейок-порядівок.
Встановіть рейки вертикально таким чином, щоб чітко позначити ними кути поклажі.
Нанесіть на них ризики, що відповідають висоті рядів кладки.
Між порядками натягніть шнур-причалку, по якому вестиметься кладка наступного ряду.
Другий та наступні ряди кладки слід вести з перев'язкою блоків. Усунення наступного ряду щодо попереднього повинно становити не менше 8 – 12 см.
Для нанесення клею на поверхню блоків можна використовувати каретку, зроблену по ширині кладки, ківш із зубчастим краєм або простий зубчастий шпатель, що використовується у плиткових роботах.
Місце нанесення клейового розчину
ВАЖЛИВО! Як зробити з торцевою пазогребневою поверхнею блоків при кладці. У загальному випадку рекомендації такі: якщо передбачається, що стіни будуть оштукатурені з двох сторін, вертикальний шов виконується насухо, без заповнення клеєм - це покращить теплотехнічну однорідність кладки. Якщо ж передбачається, що хоча б з однієї зі сторін мокрого оздоблення не буде, то вертикальний шов повинен бути заповнений частково – щоб унеможливити продування кладки. І ще одне обмеження: при виконанні з блоків, заглиблених у ґрунт стін, при влаштуванні діафрагм жорсткості та при величині розрахункового навантаження понад 70% від розрахункової несучої здатності кладки клеєм має бути заповнений весь вертикальний шов.
Ще один блок встановлюється на клей і вирівнюється по шнуру причалці.
Вирівнювання встановленого блоку проводиться як уже було описано - пристукування киянкою.
Коли черговий ряд кладки добігає кінця, виникає необхідність у додатковому (неповномірному, випиляному з цілого) блоці. Його розмір визначається виміром за місцем. Випиляний додатковий блок промазується клеєм з двох сторін і встановлюється на місце, що залишилося для нього.

Перекриття прорізів

Для перекриття прорізів у стінах, виконаних з газоблоку, застосовуються як збірні, так і монолітні перемички, що виготовляються на місці. Як елементи перемичок можуть застосовуватися сталеві профілі, дерев'яний погонаж або залізобетонні вироби.
Також для перекриття прорізів в перегородках і самонесучих зовнішніх стінах можна використовувати міцність кам'яної кладки, що згинається, і обходитися без перемичок. У загальному випадку при відстані між відміткою отвору і верхом перегородки рівному або більшому за 2/3 ширини отвору – перемичка не потрібна. Якщо висота кладки над отвором незначна, доцільність перемички слід визначати індивідуально. Однак при ширині отвору в перегородці 1200 мм і менше перемички практичної користі не принесуть.

Перегородки

Кладка перегородок не має важливих відмінностей від кладки несучих стін. Деякі особливості слід враховувати при влаштуванні перегородок, що віброізольовані від несучих стін.
У цьому випадку перегородкові блоки не приклеюються безпосередньо до основи й стін, що обрамляють, а встановлюються на віброгасну прокладку, що виключає передачу структурного шуму від несучих конструкцій перегородкам.
Перед монтажем блоків слід встановити тимчасові напрямні, до яких буде тулитися перегородка, що монтується.
Потім на підлогу приклеюється віброгасна смуга з м'якої ДВП, пінополіетилену, пінополістиролу, жорсткої мінпліти, пробки, інших еластичних повітронаповнених матеріалів.
До смуги своєю чергою приклеюється перегородковий блок. Між блоком і існуючою стіною прокладається така ж смуга, що віброізолює, або залишається зазор, який надалі заповнюється, наприклад, монтажною піною.
Подальша кладка ведеться так само як і кладка несучих стін.
Прорізи в перегородках можуть перекриватися без перемичок з використанням монтажної дерев'яної опалубки.

Армування кладки

Армування не підвищує здатність кладки, що несе. Армування знижує ризик виникнення тріщин. Тому доцільність армування має бути оцінена стосовно кожного конкретного об'єкта.
Місця, армування яких є найбільш доцільним, наведені на малюнку. Це перший ряд кладки, а потім кожен четвертий ряд. Це опорні зони перемичок та зони під віконними отворами. Практично завжди слід влаштовувати армовану кільцеву балку на рівні кожного перекриття та під кроквяною системою.
Для укладання пруткової арматури на поверхні кладки слід прорізати штроби. Це можна зробити ручним штроборізом.
За наявності на об'єкті електрики можна використовувати для нарізки штроб електроінструмент.
Схема розташування арматури у разі, якщо ухвалено рішення про конструктивне армування кладки.
Нарізані штроби мають бути знеспилені. Це може бути зроблене кошторисом або будівельним феном.
Для укладання в штроби найкраще використовувати арматуру періодичного профілю діаметром 8 мм.
Перед укладанням арматури слід штроби заповнити клеєм або цементно-піщаним розчином. Це забезпечить спільну роботу арматури з кладкою та захистить арматуру від корозії.
У заповнені штроби вдавіть арматуру. Надлишки клею (розчину) видаліть.
Замість стрижневої арматури, що укладається у штроби, можна використовувати спеціальні арматурні каркаси для тонких швів. Вони являють собою парні смуги оцинкованої сталі перерізом 1,5 мм, з'єднані дротом-«змійкою» діаметром 1,5 мм.
Арматура для тонких швів укладається на шар клею, притуплюється в ньому і закривається зверху додатковою клейовою смужкою.

Оздоблювальні роботи

Для внутрішньої поверхні стін із газоблоків підходять будь-які види оздоблення – тонкошарові штукатурки Заводу Харківські Будматеріали, під фарбування або шпалери, декоративні штукатурки. Оздоблювальна плитка клеїться безпосередньо на блоки. Головна вимога - обробка не повинна заважати блокам "дихати".
Для зовнішнього оздоблення будівель із газоблоків підійдуть будь-які паропроникні матеріали: штукатурка, спеціальні легкі штукатурні суміші для газобетону, фарбування фактурними паропроникними фарбами, сучасні вентильовані фасади (декоративні панелі, сайдинг, вагонка), облицювання цеглою. В останньому випадку необхідно залишити повітряний зазор між стіною із газоблоків та цегляною кладкою не менше 30 мм, щоб блоки «дихали».
Технології будівництва